Overview Financial Marquee March 2023
Thursday Sub-State Hoops - Sylvan-Lucas Boys vs. Canton-Galva on KRSL 95.9. Ellsworth Boys vs. Lyons on KZRS 107.9. Coverage begins at 5:50 PM. => CLICK TO LISTEN LIVE!

Russell High School 2023-2024 Winter Sports Schedules

USD 407 Champion Logo
USD 407 Champion Logo

Varsity Schedules Only

Basketball

Dec. 1                      @ Osborne                                                6 PM
Dec. 4-9                 Amos Morris Classic in Russell             TBA
Dec. 12                    vs. Pratt                                                      6 PM
Dec. 15                    vs. Norton                                                  6 PM
Dec. 19                    vs. Colby                                                     6 PM
Jan. 5                      @ Phillipsburg                                          6 PM
Jan. 13-20               MCL Tournament                                    TBA
Jan. 23                    @ Hoxie                                                       6 PM
Jan. 26                    @ Goodland                                               6 PM
Jan. 30                    vs. Plainville                                               6 PM
Feb. 2                      @ Oakley                                                    6 PM
Feb. 6                      @ TMP-Marian                                          6 PM
Feb. 9                      vs. Trego                                                     6 PM
Feb. 15                     vs. Smith Center                                      6 PM
Feb. 16                     vs. Hill City                                                 6 PM
Feb. 20                    @ Ellis                                                         6 PM
Feb. 26-Mar. 2        Sub-State                                                  TBA

Girls Wrestling

Dec. 2                     @ Trego Tournament in WaKeeney    10 AM
Dec. 8                     @ Great Bend Tournament                   1 PM
Dec. 9                     @ Great Bend Tournament                   9 AM
Dec. 15                    @ Hoisington Cardinal Corner              3 PM
Jan. 4                      @ Larned Tournament                           3 PM
Jan. 6                      @ Salina South Invitational                   9 AM
Jan. 11                      @ Hoisington Tournament                   2 PM
Jan. 13                     @ Hays Tournament                               9 AM
Jan. 19                     @ Nickerson Tournament                     1 PM
Jan. 26                    @ MCL Tournament in Ellis                   1 PM
Feb. 1                       @ Stockton                                                6 PM
Feb. 2                      @ Phillipsburg Tournament                  3 PM
Regionals TBD
State TBD

Boys Wrestling

Dec. 2                    @ Salina South Invite                                            9 AM
Dec. 2                    @ Hoxie Tournament                                            10 AM
Dec. 8                    @ Plainville/TMP Double Dual in Plainville     6 PM
Dec. 9                    @ Minneapolis Invite                                             9:30 AM
Dec. 16                   Alan Dolezal Invitational in Russell                   10 AM
Jan. 6                     @ Norton Tournament                                          10 AM
Jan. 11                    @ Haven Duals                                                        5 PM
Jan. 12                    @ Hays Tournament  (JV Only)                           3 PM
Jan. 13                    @ Scott City Invitational                                       9:30 AM
Jan. 19-20              @ Bob Kuhn Senior Prarie Classic, Hays          2:30 PM
Jan. 26                   @ MCL Tournament in Ellis                                 1 PM
Feb. 3                     @ Phillipsburg Tournament                                10 AM
Regionals TBD
State TBD